New York entries roll into SRAA finals and semifinals

Seven New York State boats advanced to Saturday’s Scholastic Rowing Association of America national finals with six other crews advancing to the morning semifinals with a chance at rowing for gold in the afternoon on the Schuylkill River in Philadelphia.

The Canisius High School and St. Joseph’s Collegiate Institute boys’ varsity 4+ will face-off against each other in the morning’s 9:07 a.m. semifinal.
The Mount St. Mary Academy girls’ varsity 4+ will compete in the 9:14 a.m. semifinal with Nichols Crew rowing in the 9:21 a.m. semi.
Nardin Academy and Saratoga Rowing are matched up in the 9:49 a.m. girls’ varsity 8+ semifinal.
In the semifinals the top 3 finishers advance to the ‘A’ final and the next three to the ‘B’ final.

Racing will then give way to the late morning championship finals.

The Augustine Classical Academy girls’ varsity lightweight quad will kickoff the New York State finalists rows with its 10:17 a.m. championship row in a complete field of six.

The Canisius boys’ lightweight four is among a field of four in the 10:24 a.m. final. They will be followed on the course by teammates in the the Canisius boys’ lightweight eight in the 10:38 a.m. final, one of five entries.

The Capital Region will have a showdown in the City of Brotherly Love as the Saratoga Rowing and Niskayuna Rowing boys’ varsity doubles will compete in the six-boat championship final at 11:06 a.m.
A 1-2 finish for Section II would be a highlight for this year’s SRAAs.

The Niskayuna Rowing girls’ varsity double of Heather Schmidt and Jordan Zenner, the Stotesbury Cup girls’ junior double champions, are part of a full field in the 11:13 a.m. final.

The Burnt Hills Rowing Association returns to the SRAAs in a final as the boys’ varsity quad gets its chance at a medal at 11:20 a.m. BHRA claimed a bronze medal in 2018 in the boys’ varsity 2x and the organization did not race in 2019 at the SRAAs.
Below is a look at Friday’s results, advancing boats and Saturday semifinal and final times.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

FULL SATURDAY HEAT SHEETS

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Overall, Scholastic results NYS Invitational 2021

New York State Invitational Overall results (Subject to Correction)
Girls’ U19 single — Oak Neck RA 6:20.003; Niskayuna; Oak Neck RA-B.
Girls’ U15 single — Oak Neck RA 7:28.040; Oak Neck RA-B; Port Jefferson RC.
Girls’ U17 single — Port Jefferson RC 6:48.060; Oak Neck RA; Oak Neck RA- B.
Girls’ senior double — Oak Neck RA-D 5:35.090; Oak Neck RA; Niskayuna.
Girls’ junior double — Mount St. Mary Academy 6:22.080; Long Island RC; Saratoga.
Girls’ U17 double — OakNeck RA 6:19.030; OakNeck RA-B; Saratoga.
Girls’ senior four — RowAmerica Rye 5:34.050; Pittsford; Pelham Community RA.
Girls’ senior quad — Oak Neck RA 5:34.70; Saratoga; RowAmerica Rye.
Girls’ junior quad — Shenendehowa 6:16.060; Shenendehowa-B; Saratoga.
Girls’ freshman quad — Oak Neck RA 6:06.050; Burnt Hills; Oak Neck RA-B.
Girls’ U17 quad — RowAmerica Rye 6:19.040; Port Jefferson; Niskayuna.
Girls’ U15 quad — Saratoga 7:22.095; Saratoga-B; Niskayuna.
Girls’ straight four — RowAmerica Rye 5:30.091; RowAmerica Rye-B.
Girls’ junior four — Baldwinsville 6:14.005; City Honors; Nichols School.
Girls’ freshman four — Port Rowing 6:25.048; Saratoga; Baldwinsville.
Girls’ senior eight — RowAmerica Rye 4:57.040; Saratoga; Port Rowing.
Girls’ second eight — Port Rowing 5:56.080; St. Anthony’s; Pittsford.
Girls’ junior eight — Saratoga 5:22.060; City Island; Nardin Academy.
Girls’ freshman eight — RowAmerica Rye 5:45.092; Pelham Community RA; City Island.
Girls’ U17 four — Pelham Community RA 6:02.081; City Island; Emma Willard.
Girls’ U17 eight — RowAmerica Rye 5:39.10; Pittsford; City Honors.

Boys’ U19 single — Oak Neck RA-C 6:25.092; Oak Neck RA-D; West Side RC.
Boys’ U17 single — Oak Neck RA-B 6:59.070; Niskayuna; Oak Neck RA.
Boys’ senior pair — RowAmerica Rye 5:54.070; Canisius; Canisius-B.
Boys’ senior double — Oak Neck RA 5:36.000; Niskayuna; Oak Neck RA-B.
Boys’ junior double — RowAmerica Rye 5:54.090; Niskayuna, Oak Neck RA.
Boys’ U17 double — Oak Neck RA; Long Island RC; Oak Neck RA-B.
Boys’senior four — RowAmerica Rye 5:22.040; RowAmerica Rye-B, St. Joseph’s Collegiate Institute.
Boys’ U17 four — Canisius 5:37.070; RowAmerica Rye; City Honors.
Boys’ U17 quad — RowAmerica Rye 5:44.20; Saratoga; Shaker.
Boys’ straight four — RowAmerica Rye 5:11.010; RowAmerica Rye-B; Canisius.
Boys’ junior four — Iona Prep 5:40.006; St. Joseph’s Collegiate; Saratoga.
Boys’ freshman four — City Honors 7:18.030; Fordham Prep.
Boys’ senior quad — Oak Neck RA 5:03.61; Niskayuna; Burnt Hills.
Boys’ junior quad — Shenendehowa 6:25.000; Oak Neck RA; Niskayuna.
Boys’ freshman quad — Burnt Hills 6:05.050; Saratoga; Long Island RC.
Boys’ U15 quad/coxed — Niskayuna 6:10.080; Saratoga; Long Island RC.
Boys’ senior eight — RowAmerica Rye 4:53.050; Pelham Community RA; RowAmerica Rye-B.
Boys’ second eight — Port Rowing 5:07.004; Pelham Community RA; Chaminade.
Boys’ junior eight — Port Rowing 5:17.020; Canisius 5:25.81; Port Rowing-B.
Boys’ freshman eight — RowAmerica Rye 5:12.070; Saratoga; Canisius.
Boys’ U17 eight — RowAmerica Rye 4:55.010; Pittsford Crew; Canisius.

New York State Invitational Scholastic results (Subject to Correction)
Girls’ U19 single — Niskayuna 6:32.973; Saratoga-B, Saratoga-C.
Girls’ U17 single — Burnt Hills 7:22.434.
Girls’ senior double — Niskayuna 5:50.071; Saratoga-B.
Girls’ junior double — Mount St. Mary Academy 6:22.080;Saratoga, Shaker.
Girls’ U17 double — Saratoga 7:14.213.
Girls’ senior four — Nichols 5:52.832; Mount St. Mary Academy; Baldwinsville.
Girls’ junior four — Baldwinsville 6:14.005; City Honors; Nichols School.
Girls’ freshman four — Saratoga 6:40.044; Baldwinsville, Newburgh FA.
Girls’ U17 four — Emma Willard 6:47.326.
Girls’ senior quad — Saratoga 5:37.614; Shenendehowa; Niskayuna.
Girls’ junior quad — Shenendehowa 6:16.060; Shenendehowa-B; Saratoga.
Girls’ freshman quad — Burnt Hills 6:23.879; Saratoga; Saratoga-B.
Girls’ U17 quad —Niskayuna 6:46.700; Saratoga; Burnt Hills.
Girls’ U15 quad — Saratoga 7:22.095; Saratoga-B; Niskayuna.
Girls’ senior eight — Saratoga 5:09.216; Nardin Academy; Burnt Hills.
Girls’ second eight — St. Anthony’s 6:32.620.
Girls’ junior eight — Saratoga 5:22.060; Nardin Academy.
Girls’ freshman eight — Mount St. Mary Academy 6:15.409; City Honors; Buffalo Seminary.
Girls’ U17 eight — City Honors 6:17.011; Shenendehowa.

Boys’ U19 single — Niskayuna 7:14.328.
Boys’ U17 single — Niskayuna 7:17.733.
Boys’ senior double — Niskayuna 5:49.094; Saratoga; Canisius.
Boys’ junior double — Niskayuna 5:55.794, Saratoga; Burnt Hills.
Boys’ senior pair — Canisius 6:05.519; Canisius-B, Canisius-C.
Boys’senior four — St. Joseph’s Collegiate Institute 5:33.993; Nichols School; Liverpool.
Boys’ junior four — Iona Prep 5:40.006; St. Joseph’s Collegiate; Saratoga.
Boys’ freshman four — City Honors 7:18.030; Fordham Prep.
Boys’ U17 four — Canisius 5:37.070; City Honors; Fordham Prep.
Boys’ senior quad — Niskayuna 5:09.664; Burnt Hills; Burnt Hills-B.
Boys’ junior quad — Shenendehowa 6:25.000; Niskayuna; Saratoga.
Boys’ freshman quad — Burnt Hills 6:05.050; Saratoga; Shenendehowa.
Boys’ U17 quad — Saratoga 5:47.695; Shaker.
Boys’ straight four — Canisius 5:23.046; St. Joseph’s Collegiate.
Boys’ U15 quad/coxed — Niskayuna 6:10.080; Saratoga; Shaker.
Boys’ senior eight — Chaminade 5:21.017; Fayetteville-Manlius.
Boys’ second eight — Chaminade 5:42.023; Chaminade-B; St. Anthony’s.
Boys’ junior eight — Canisius 5:25.81; Chaminade; Chaminade-B.
Boys’ freshman eight — Saratoga 5:34.576; Canisius.
Boys’ U17 eight — Canisius 5:35.040; Chaminade; St. Joseph’s Collegiate.

Medals at 2021 Stotesbury Cup for NYSSRA teams


XX teams from New York State claimed medals at the 94th Stotesbury Cup Regatta in Philadelphia, May 14 and 15 on the Schuylkill River.
The Niskayuna girls junior double of Heather Schmidt and Jordan Zenner bested Castilleja for the second time over the weekend rowing to a gold medal, but by only two seconds in Saturday afternoon’s final.
“We push each other every single day in practice and when we are rowing,” Schmidt said. “It’s something really special.”
The Augustine Classical Academy girls freshman quad of LilyAnna Hopkins, Isabelle West, Eva Homic, Sarah Kinlocke bested Conestoga and Germantown Friends for gold.
The Nardin Academy girls junior eight of Mary Mangan, Erin Delahunt, Esther Littlefield, Lauren Bauer, Caroline Connolly, Haley McMullen, Chloe Stoeckl and Gwendolyn Orluk finished in second behind Mt. St. Joseph by five seconds. The Wilson entry was third.
John McNicholas of Cold Spring Harbor captured a bronze medal in the boys senior single, finishing behind Holy Spirit and Paly.
The Canisius High School boys’ lightweight four of Nathaniel Siwiec, Matthew Talty, Zachary Siwiec and Tyler Siwiec finished third, behind Wilson and gold-medal winners, CBA.
The Niskayuna Rowing boys junior quad of Peter Bidoshi, Cooper Anderson, Daniel Kelly and Ryan Behar, behind Ablermarle and Western Albermale, both of Pennsylvania.
Augustine Classical Academy’s lightweight girls’ double of Ashlyn Chaffee and Sarah Trouborst rowed to a bronze medal, behind Lower Merion of Pennsylvania and winner Albemarle.

Stotesbury Cup Links 2021

With nine New York State Scholastic Rowing Association clubs competing in Philadelphia this weekend at the Stotesbury Cup Regatta, here is a quick list of links:

The O.G. Stotesbury Cup Regatta
Results! courtesy RowTown.org
Regatta Live Stream courtesy Regatta Live
Time Trials courtesy RowTown.org
Semis and Finals heats courtesy RowTown.org

Sunday Head of the Fish results, tallies

There are some fish heads will be getting a few more miles on them after making their way from Lake Pulaski, down to Saratoga Lake and now throughout the Northeast and a lucky few into Canada (explain that at the border….).

The weather cooperated enough to get all the races in on Sunday for the junior divisions with Saratoga Rowing Association leading the way with 12 overall category wins followed by Greenwich Crew with seven, Niagara Falls with five, St. Catherines Rowing Club with four and Community Rowing Inc. with three.

Here are Sunday’s combined results, morning and afternoon rows: HOF 2018 Sunday results

Overall category winners
Saratoga Rowing 12
Greenwich Crew 7
Niagara Falls 5
St. Cathernines Rowing Club 4
Community Rowing Inc. 3
Narragansett Boat Club 3
Don Rowing Club 2
New Canaan Crew 2
Connecticut Boat Club 2
Niskayuna Rowing 1

Sunday hopeful Head of the Fish schedule

Here’s to hoping that Mother Nature doesn’t rear her ugly head again Sunday as the Head of the Fish heads into it’s second day and that it is a full day of racing.

The adults and colleges were blown off for Saturday’s afternoon racing, but Sunday looks to be much more wind-friendly than Saturday was.

Here is the race schedule with bow numbers courtesy of Saratoga Rowing Association and the ‘Timing Princess’ Susan Pruiksma.
Sunday Head of the Fish schedule

Results will be posted to @NYSRowing on Twitter as you expect. Reda will be off-site posting and staying warm. Saturday’s weather also pushed me out to Gloversville for the Section 2 field hockey championships, times three, so good luck to all teams.

Stay warm, row fast!

Abbreviated Saturday Head of the Fish Results

Well, Mother Nature took umbrage to the annual last weekend of October regatta in Saratoga Springs. When grizzly, seasoned regatta director Chris Chase called the weather Saturday morning ‘miserable’ you knew it was bad.
With the wind gusts increasing heading into the afternoon, the second slate of racing was cancelled as it was chock full of small boat events.
Listed are the complete Sunday morning results courtesy of ‘Timing Princess’ Susan Pursmiska and her talented crew.
Saturday AM Head of the Fish

Sunday Head of the Charles team listings – times

It’s an annual rite of passage for many high school rowing teams, the trip to and through Boston via the Charles River.
Each shell’s coxswain will face their biggest challenge, passing, calling a Power 10 and negotiating five bridges and turns along the way.
Here is the listing of the New York State High School entries to schedule your viewing time.
Head of the Charles High School entries

Here is the link for The Rowing Channel to view all the action during the weekend.